نگاهی به حضور خوانندگان در سینمای ایران

وب سایت بانی فیلم: آزمودن هنرهای دیگر اتفاق جدیدی برای هنرمندان نیست. آنها معمولا علاقمند هستند هنرهای دیگر را به شکل حرفه ای یا غیر حرفه ای تجربه کنند.

شاید برای همین است که اغلب گامی فراتر می گذارند و به صورت حرفه ای عرصه های دیگر را تجربه می کنند، خصوصا که شهرت به دست آمده از موقعیت قبلی حضورشان در فضای دیگر را راحت تر و در دسترس بیشتری قرار می دهد.

نگاهی به حضور خوانندگان در سینمای ایران

 اما همیشه این تجربه ها راه به موفقیت ندارد، مانند حضور خوانندگان در سینما که در اکثر مواقع نه بر فروش فیلم تاثیر می گذارند و نه بر جذاب تر شدن شکل ساختاری آن. به همین دلیل است که اکثرا بعد از یکی دو تجربه سینمایی آنها از بازی در سینما کنار گذاشته می شوند. در قسمت دوم این گزارش با حمید عسگری که این روزها فیلم«دو دوست» با بازی او اکران شده و محمد نشاط، تهیه کننده فیلم«بی خداحافظی» درباره حضور خوانندگان در سینمای ایران گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید.

از «کما» تا «دو دوست»حمید عسکـــــــری خواننـــــده پاپی است که به خاطر شــــباهت صدایــــش به شادمهر عقیلی معروف شد. پس از انتشار اولین آلبومش «کما»، بلافاصله قطعاتی از آن؛ مثل «قسمت»، «میخوام تلافی بکنم» و «به دلم مونده یه بار» در سایتهای اینترنتی  به عنوان قطعات جدید شادمهر عقیلی پخش شد و «کما» آلبوم جدید شادمهر لقب گرفت و در میدانهای بزرگ شهر به بساط سی دی فروش ها راه یافت که البته فروش قابل توجهی هم پیدا کرد.

 کار به جایی رسید که شبکه های آن ور آبی هم به انتشار اینترنتی آثار جدید شادمهر واکنش نشان دادند تا این که بالاخره شادمهردر یک مصاحبه زنده از خواندن این قطعات اظهار بیاطلاعی کرد. آن زمان بود که نام واقعی خواننده این آثار فاش شد و او به انتخاب اول آن نسل تبدیل شد.

عسگری تاکنون تیتراژ ابتدایی و پایانی سریال «دختران حوا» ساخته حسین سهیلی زاده (سال۹۱) بهنام «بن بست» و «برای خونه دلتنگم» و فیلم «ساعت شلوغی» به کارگردانی آرش معیریان را خوانده است.

 او با فیلم «شانس، عشق، تصادف» ساخته آرش معیریان برای اولین بار بازیگری را تجربه کرد. عسگری همچنین در سومین فیلمسینمایی محمد بانکی «دو دوست» بازی کرده.این فیلم به تازگی به روی پرده سینما رفته است.

البته او علاوه بر بازی آهنگهای تیتراژ این فیلم را نیز خودش خوانده. الهام حمیدی و سحر قریشی از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

نگاهی به حضور خوانندگان در سینمای ایران

«پر پرواز»، پرفروشترین فیلم سال ۷۹

شادمهـــــر عقیلــی از ۱۳۷۶ وارد واحد موســیقی صدا و سیما شد و در آنجا مشغول به کار شد ولی کارهایش برای کسب مجوز مشکل داشتند. به‌عنوان اولین کار «معبود» و سپس «فصل آشنایی» را اجرا کرد و بعد از آن آلبوم «بهار من» اولین کاست او بود که کاستی بدون کلام شامل ترانه‌های قدیمی مانند «گل گندم» و «بهار من»، «جان مریم» و… بود که شادمهر نوازندگی پیانو، گیتار و ویلون را در آن بهعهده داشت.

اما تغییر و تحولات شهرت او با کاست دومش بهنام«مسافر» شروع شد که با استقبال زیادی رو به رو شد. پس از آن آلبوم «دهاتی» منتشر شد، اما این انتشار جنجال بسیاری همراه بود.

شرکت پخش کننده آلبوم دهاتی برای گرفتن مجوز با موانعی از سوی وزارت ارشاد روبه رو شد به طوری که شادمهر بارها مجبور شد ترانه‌های این کار را بازخوانی و اصلاح کند. این آلبوم موفق شد تحولی بزرگ در موسیقی پاپ ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایجاد کند.

بازیگری او از آنجا آغاز شد که او در دو فیلم سینمایی «پر پرواز» به کارگردانی خسرو معصومی (سال ۷۹) در کنار زیبا بروفه و مرجان شیرمحمدی بازی کرد و  پس از آن در فیلم«شب برهنه» به کارگردانی سهید سهیلی (سال۸۰) با علی قربانزاده همبازی شد.

فیلم سینمایی پر پرواز پر فروش ترین فیلم سینمایی سال در سال ۱۳۷۹ شد. بازی در این فیلم‌ها باعث افزایش حساسیت روی کارهای او شد. گرفتن مجوز برای کاست بعدی یعنی آلبوم «آدم و حوا» دو سال ادامه پیدا کرد و آلبوم به طور غیر رسمی در ایران پخش شد.

 در همین حین فشار و محدودیت این قدر روی شادمهر زیاد شد که حتی او اجازهی ورود به استودیوهای رسمی موسیقی را هم نداشت و نوازندگی او برای سایر هنرمندان هم ممنوع شد. شادمهر که عرصه را برای کار تنگ می‌دید به کانادا مهاجرت کرد و در آنجا فعالیت‌هایش را ادامه داد.

البته چندی پیش شرکت«ایران‌گام» اعلام کرد پس از سال‌ها آلبوم «دهاتی» را با طراحی جلد متفاوت دوباره به بازار فرستاده است.

نگاهی به حضور خوانندگان در سینمای ایران

دیگه مشکی نمی پوشم

رضا صادقی، خواننده پاپ اهل بندرعبـاس است. اولین تجربه او در موسیقی به آهنگ راز عشق در سال ۷۱ باز می‌گردد. او در سال ۷۲ اولین آلبوم خود را به همین نام ارائه کرد. بعد از آن همکاری خود را با گروه هنری کیمیا آغاز کرد و آلبوم‌های «گل لاله»، «رویای شیرین» و «مستانه و دیوانه» را عرضه کرد.

بعد از آلبوم «گل لاله» بود که همکاری خود را با گروه کیمیا قطع کرد و برای پیشرفت در کار به تهران آمد. او که به مشکیپوش معروف است، شروع شهرتش هم با ترانه« مشکی رنگ عشقه» در آلبومی به همین نام باز میگردد، که اولین آلبوم مستقل رسمی اش هم محسوب میشود.

صـــــادقی تاکنون تیتـــــراژ سریالهای«ارث بابام» ساخته جواد رضویان (سال ۸۴)، «سرنوشت» ساخته محمدرضا زهتابی (سال ۸۷)، «ملکوت» ساخته محمدرضا آهنـــــج (سال ۸۹)، «موج و صخــره» ساخته مجید صالحی (سال ۹۰)، «دودکـــش» ساخته محمدحسین لطیفی (سال ۹۲)، برنامههای «صبحی دیگر» سری اول شبکه‌آموزش سیما، «جشن رمضان» (سال ۹۰) از شبکه تهران و «خاطرات مشترک» را خوانده است.

اما حضور او در دنیای تصویر فقط به تیتراژ خوانی ختم نمیشود. او پیش از این یک مستند بهنام «رمز شب» را وارد بازار کرده که در آن حقایقی را در مورد کار و زندگی خودش گفته است.

پس از آن هم در فیلم «بی خداحافظی» که درباره زندگی خودش بود به کارگردانی احمد امینی در سال ۹۰ و با بازی محمدرضا فروتن، افشین هاشمی، پگاه آهنگرانی و شقایق فراهانی هم بازی کرد و هم خواند.

نگاهی به حضور خوانندگان در سینمای ایران

مثل یک رنگین کمون هفت رنگ

محمد عیوضی، در سال ۷۷ با رواج موسیقی پاپ در ایران وارد عرصه‌ی موسیقی پاپ گردید، او از اولین خوانندگان این سبک محســــوب می‌شــود. «ســـرزمین عشق»، ساخته‌ ناصر چشم آذر اولین ترانه‌ای بود که یک شبِ توانست برای او شهرت و محبوبیت به خاطر اجرای خوبش به بار آورد، این ترانه مربوط به ورود تیم ملی ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ بود.

ترانه «رنگین کمون» جز ترانه‌های معروف و محبوب اوست که باعث شناخته شدنش شد. او سابقه بازی در سریال«کژدم ۳۳» را هم دارد و آلبوم «دختر شاه پریون» شامل ترانه‌هایی است که در این سریال خوانده بود.

بعد از آن او در تله فیلم«عطش» در سال ۸۶، سریال«گمشده» در سال ۸۹، یک اپیزود از سریال «شاید برای شما هم اتفاق بیافتد» در سال ۹۰ و سریال«یک لحظه دیرتر» در سال ۹۱ بازی کرد.

 به غیر از بازیگری عیوضی سابقه‌ مجری‌گری در چند برنامه‌ مختلف که از شبکه‌ تهران، جام جم و شبکه سوم پخش شد را دارد. در سال‌های اخیر نیز او با همیاری و تلاش دوستان، موفق به دریافت مجوز تاسیس باشگاه فرهنگی ورزشی «هنرمندان نوین» گردید.

 از جمله اهداف شکل‌گیری باشگاه، سازماندهی و حمایت از هنرمندان در کلیه زمینه های هنری، از جمله موسیقی، تاتر، سینما، تلویزیون، هنرهای تجسمی، آهنگ‌سازی و …. است.در حال حاضر عیوضی به عنوان مدیریت عامل و بالاترین مرجع تصمیم‌گیری این باشگاه در حال کار است.

Check Also

بیژن امکانیان: ناهید

روزنامه صبا – سهند عارف: فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده و تهیه‌کنندگی بیژن امکانیان …