برترین آثار اقتباسی تاریخ سینما کدامند؟

خبرگزاری فارس: یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر فیلم در طول تاریخ سینما فیلمنامه قوی آن فیلم است که گاه این فیلمنامه‌ها از دیگر منابع ادبی چون رمان، نمایشنامه، داستان کوتاه و یا کمیک بوک‌ها اقتباس شده‌اند.

برترین آثار اقتباسی تاریخ سینما کدامند؟+تصاویر

در زیر مروری داریم بر برخی از موفق‌ترین آثار اقتباسی تاریخ سینما:

*فیلم سینمایی «برای پیرمردان هیچ سرزمینی وجود ندارد»:

فیلم سینمایی «برای پیرامردان هیچ سرزمینی وجود ندارد» (برای پیرمردان جایی نیست) را «برادران کوئن» سال  ۲۰۰۷ کارگردانی کردند.

این دو برادر فیلمنامه این فیلم جنایی و مهیج را براساس رمانی با همین نام نوشته «کورمک مک‌کارتی»، نویسندهٔ آمریکایی نوشتند که در نهایت برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

این فیلم همچنین برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نیز شد.

برترین آثار اقتباسی تاریخ سینما کدامند؟+تصاویر

فیلم «برای پیرمردان جایی نیست» محصول کمپانی «میرامکس» است و  داستان آن درباره شخصی به «لوئلین ماس» (با بازی جاش برولین) است که در صحرا دنبال شکار می‌گردد بطور اتفاقی به تعدادی جسد در میانهٔ صحرا بر می‌خورد، که از یک معاملهٔ نافرجام مواد مخدر به جا مانده‌اند. لوئلین در آن ناحیه مقدار زیادی مواد مخدر و کیفی حاوی دو میلیون دلار پول می‌یابد و  او که اکنون مصصم است که پول‌ها را برای خود نگه دارد، مجبور می‌شود تا خود و خانواده‌اش را از دست قاچاقچیان که افراد وحشی و بی‌رحمی هستند برهاند.

در این فیلم بازیگران مطرحی چون «تامی لی جونز»، «خاویر باردم»،‌«جاش برولین» و «وودی هارلسون» ایفای نقش کرده‌ا‌ند.

«براردان کوئن» این فیلم ۱۲۲ دقیقه‌ای را با بودجه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیون دلار ساختند که در سینماهای آمریکا ۱۷۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار فروش کرد.

*فیلم سینمایی «فارست کامپ»:

«فارست کامپ» داستان جوانی ساده دلی‌ است که به خاطر مشکل پاهایش دوران کودکی شختی داشته ولی بر حسب اتفاق نه تنها متوجه می‌شود که پاهایش مشکلی ندارند بلکه می‌تواند قهرمان بازی‌های راگبی شود. او در نوجوانی و جوانی نیز یکی پس از دیگری پله‌های ترقی را طی می‌کند ولی در نهایت تمام دنیای او تنها به مادرش و دختری به نام جنی محدود شده است.

این فیلم را «رابرت زمه‌کیس»، کارگردان برنده اسکار سری فیلم‌های «بازگشت به آینده»، «دور افتاده»، «قطار قطبی» و «پرواز» را سال ۱۹۹۴ برای کمپانی «پارامونت پیکچرز» ساخت.

«زمه‌کیس» این فیلم را براساس فیلمنامه‌ای از «اریک راس» و با بودجه‌ای بالغ بر ۵۵ میلیون دلار ساخت که در گیشه ۶۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروش کرد و به پرفروش‌ترین فیلم سینمای آمریکا در آن سال تبدیل شد.

«راس» نیز فیلمنامه فیلم را براساس رمانی به همین نام نوشته «وینسنت گروم» نوشت.

برترین آثار اقتباسی تاریخ سینما کدامند؟+تصاویر

«فارست گامپ» نامزد دریافت ۱۳ جایزهٔ اسکار شد و از این تعداد ۶ جایزه را شامل جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هنکس را به دست آورد.

این فیلم در لیست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سایت معتبر IMDB ، رتبه پانزدهم را دارد.

*فیلم سینمایی «جن‌گیر»:

فیلم آمریکایی «جن‌‌گیر» که همواره در فهرست برترین فیلم‌های سینمای وحشت جهان قرار دارد، سال ۱۹۷۳، با بودجه‌ای بالغ بر ۱۲ میلیون دلار و به کارگردانی «ویلیام فریدکین» ساخته‌شد.

«فریدکین» این فیلم را بر اساس رمانی به همین نام  نوشته «ویلیام پیتر بلاتی» ساخت.

فیلم سینمایی «جن گیر» در چهل و ششمین مراسم جوایز اسکار توانست دو جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین صداگذاری از آن خود کند.

«جن‌گیر» داستان دختری به نام «ریگن» است که اخیرا دچار تشنج و شب اداری شده است و پزشکان از درمان آن عاجز شده‌اند، در این میان مادر ریگن برای درمان دختر خود دست به دامان کشیش جوانی به نام پدر کاراس می‌شود و پدر کاراس متوجه می‌شود که جسم ریگن توسط شیطان تسخیر شده، این کشیش جوان به کمک کشیشی دیگری که پیر و سالخورده است مراسم جن گیری را انجام می‌دهند ولی درنهایت «ریگن» سلامتی خود را به قیمت کشته شدن دو کشیش به دست می‌آورد..

برترین آثار اقتباسی تاریخ سینما کدامند؟+تصاویر

این فیلم از سوی منتقدان به خاطر بازی‌های خوب بازیگران، کارگردانی خوب «فریدکین»، فیلمبردار باتجربه و فیلمنامه فوق‌العاده‌اش مورد تقدیر قرار گرفته است.

Check Also

مدمکس : جاده‌ خشم را ببینیم؟

روزنامه شرق – حسین عیدی‌زاده: «مدمکس: جاده‌ خشم»، قسمت چهارم مجموعه فیلم‌های «مدمکس» ساخته جورج …